شهرستان مهاباد ( موکریان )

مهاباد سرزمین مردم ماد

جلال محمودزاده نماینده مهاباد در مجلس در گفت و گوی اختصاصی با کُردپرس:

کردپرس: اگر اجازه دهید از کلیات امور مربوط به نمایندگی موکلین صحبت کنیم.
- آقای محمودزاده رای شما به عنوان یک نماینده مناطق کردنشین کشور در حالت بالقوه به اندازه رای و نظر نماینده مثلاً اول تهران طبق قانون اساسی بایستی تاثیرگذار باشد. آیا در حالت بالفعل نیز چنین است؟ دارای این اهمیت هست؟
* ضمن تشکر از تلاش‌های بی‌وقفه همکاران محترم کوردپرس در امر خطیر اطلاع‌رسانی، براساس قانون مجلس شورای اسلامی از 290 نفر نماینده منتخب مردم از سراسر کشور تشکیل شده که وظیفه نظارت و قانون‌گذاری را به عهده دارند، قطعاً تأثیرگذاری هر نماینده از باب تصویب قوانین به اندازه یک رأی ایشان است یعنی نماینده تهران و یا نماینده شهرستان‌ها یا اعضای هیئت رئیسه مجلس هر کدام یک رأی داشته و به یک میزان در تصویب قوانین مؤثر هستند ولی آنچه تأثیرگذاری یک نماینده در مجلس را افزایش یا کاهش می‌دهد میزان تلاش، همراهی کردند و ارائه نظر کارشناسی در مخالفت و موافقت طرح‌ها و لوایح، حضور فعال در مجلس و کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها و مجامع استانی و ملی است، بنابراین نماینده‌های شهرستانی هم می‌توانند همانند نمایندگان محترم مرکز یا تهران تأثیرگذار بوده و حرکت‌های خوب و تأثیرگذاری در مجلس داشته باشند که در حال حاضر شاهد آن هستیم. از طرفی نمایندگان شهرستانی استان‌های محروم با توجه به اینکه بیشتر با محرومین جامعه و افراد متوسط جامعه در تماس هستند بیشتر طرح‌هایی که برای رفع و یا کاهش محرومیت به مجلس پیشنهاد می‌شود توسط آنها پیشنهاد می‌شود برای مثال طرح بکارگیری و تعیین تکلیف معلمین حق‌التدریس و نهضت که بیش از 60 هزار نفر هستند از ابتدا توسط اینجانب و جناب آقای ثروتی نماینده محترم بجنورد طراحی و پیشنهاد گردید که تبدیل به قانون شد و باعث تغییر وضعیت استخدامی بیش از 60 هزار نفر از معلمین تلاشگر حق‌التدریسی شد، طرح تعیین تکلیف و سوابق کاری کارگزاران مخابراتی روستایی سراسر کشور که سال‌ها بلاتکلیف مانده بود توسط آقای اقبال محمدی نماینده محترم مریوان و اینجانب پیشنهاد و تبدیل به قانون شد و امسال در بودجه سال جاری 20 میلیارد تومان اعتبار برای آنان اختصاص پیدا کرد، طرح بکارگیری مهندسین کشاورزی ناظر گندم در کشور که بیش از 6 هزار نفر در کشور هستند، طرح تعیین تکلیف جانبازان و افرادی که در مناطق جنگی دچار مشکل شده و زخمی شده‌اند و چندین طرح تأثیرگذار دیگر توسط اینجانب و تعداد دیگری از عزیزان مجلس که بیشتر آنها نمایندگان شهرستانی هستند مطرح و به مراحل قانون‌گذاری رسیده است که نشانه تأثیرگذاری نمایندگان شهرهای محروم در مجلس است.
- خود جنابعالی بعنوان داور بفرمایید تلاش و پیگیریهای جلال محمودزاده تا چه حد در اختصاص بودجه به عنوان اساس فعالیت و توسعه شهرستان مهاباد تاثیرگذار بوده و هست؟ لطفاً مصداقی بیان فرمایید.
* در مجلس شورای اسلامی یکی از موارد بسیار مهم و سازنده مسئله پیگیری است، درست است که دولت و هر دستگاه اجرایی برای توسعه شهرستان‌ها در بودجه سالانه اعتباراتی را مد نظر قرار می‌دهد. ولی برای دریافت اعتبارات جهشی برای توسعه همه جانبه شهرستان‌ها و حرکت دادن چرخه توسعه شهرستان پیگیری و ارتباطات نماینده مجلس بسیار تأثیرگذار است برای نمونه در رابطه با شهرستان مهاباد به چند مورد اشاره می‌کنم.
در طول 3 سال گذشته اینجانب از 25 نفر از وزرای محترم کابینه، معاون محترم رئیس جمهور و معاونین وزیر برای حضور در مهاباد دعوت نموده‌ام که هر کدام از این عزیزان به اندازه خود در توسعه شهرستان تأثیرگذار بوده‌اند، همچنین در این مدت از اعضای محترم کمیسیون‌های امنیت ملی، کشاورزی و منابع طبیعی، صنایع و معادن، و کمیسیون اقتصادی نیز برای حضور در شهرستان مهاباد دعوت به عمل آورده که همگی این عزیزان در مهاباد حضور پیدا کرده‌اند و دستاوردهایی برای شهرستان داشته‌اند از جمله دریافت مبلغ هشت میلیارد و سیصد و پنجاه میلیون تومان از وزیر محترم راه و ترابری برای ادامه چهار بانده نمودن جاده دارلک به مهاباد به طول 14 کیلومتر دریافت اعتبارات جهشی برای آسفالت جاده‌های روستایی، به طوری که در مدت دو سال اخیر به اندازه 28 سال گذشته یعنی 150 کیلومتر جاده‌های روستایی آسفالت شده است، دریافت اعتبارات تقویتی راه‌آهن مراغه به مهاباد، رسمی نمودن گمرک مهاباد و تبدیل گمرک مهاباد از قضایی به تجاری بعد از 70 سال و ایجاد دفتر تجارت خارجی در شهر مهاباد با حضور معاون محترم گمرکی وزارت اقتصاد، دریافت بیش از 8 میلیارد تومان تسهیلات از وزیر محترم جهاد کشاورزی در هنگام حضور در مهاباد، به جریان انداختن احداث سد کل تپه مهاباد با حضور وزیر محترم نیرو دریافت بیش از 3 میلیارد تومان اعتبارات بلاعوض برای تعاونی‌های مهر محلی و کارگری شهرستان مهاباد با حضور معاون محترم وزیر مسکن و شهرسازی، طراحی راه‌های توسعه شهرستان از بعد کشاورزی و اقتصادی با حضور نمایندگان محترم عضو این کمیسیون‌ها در مهاباد، دریافت اعتبارات ویژه توسعه فضاهای آموزشی و مدارس در شهر و روستا و توسعه و شروع احداث مجدد دانشگاه پیراپزشکی مهاباد بعد از 17 سال رکود، تبدیل نمودن روستای خلیفان به شهر با پیگیری‌های مکرر و دستور ویژه معاون اول و رئیس محترم دفتر رئیس جمهور، دریافت بیش از ده دستگاه BTS موبایل با اعتبار یک میلیارد تومان برای پوشش موبایل جاده‌ای، دریافت مبالغی جهت بتن‌ریزی کانال‌های کشاورزی دشت «شهر ویران» مهاباد از معاون محترم وزیر جهاد کشاورزی در هنگام حضور در مهاباد و ده‌ها مورد دیگر...
- با دیگر نمایندگان مناطق کردنشین در ارتباط هستید؟ هم رای بودن شماها در بعضی امور مربوط به این مناطق و نیز امور اهل سنت در چارچوب فراکسیون نمایندگان اهل سنت مجلس را چگونه ارزیابی می‎کنید؟ چه نتایجی حاصل شده است؟
* اینجانب از ابتدای مجلس هشتم به عنوان مسئول فراکسیون نمایندگان اهل سنت توسط همکارانم انتخاب شدم و تا حال نیز این وظیفه مهم را به عهده دارم، دبیر مجمع نمایندگان استان، عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، عضو هیئت رئیسه دوستی پارلمان ترکیه و پاکستان و عضو هیئت رئیسه فراکسیون نمایندگان کرد از وظایفی بوده که به عهده اینجانب در مجلس هشتم بوده و هست و قطعاً علی‌رغم پیگیری‌های مشکلات حوزه انتخابیه‌ام، مقداری از وقت خود را صرف رسیدگی به امورات این مسئولیت‌ها از جمله مشکلات جامعه اهل سنت نموده‌ام.
- شما از جمله نمایندگانی هستید که ارتباط خوبی با رسانه‎ها علی‎الخصوص محلی دارید و عملکردتان در نشریات مهاباد به استحضار موکلین شریف می‎رسد. چه هدفی را از این مقوله پی می‎گیرید؟ آیا به نحوی تبلیغات زود هنگام برای دور آتی نیست؟
* هدف من از ارتباط بیشتر با رسانه‌ها از جمله رسانه‌های محلی، اعتقاد ویژه اینجانب به اهمیت رسانه‌ها از جمله رسانه‌های نوشتاری و محلی در زمینه اطلاع‌رسانی است، از روزهای اول مجلس با بیشتر رسانه‌های نوشتاری شبکه‌های تلویزیونی داخلی و برون‌مرزی در ارتباط بوده‌ام و اهمیت طرح‌ها و لوایح، چالش‌های فراروی بخش‌های مختلف و کارهای انجام شده در سطح کلان کشوری، منطقه‌ای و شهرستان مهاباد را از طریق این رسانه‌ها به اطلاع مردم رسانده‌ام، لذا نمی‌شود گفت که ارتباط با رسانه‌ها به نحوی تبلیغات زود هنگام انتخاباتی است چون اینجانب از اول مجلس نه تنها با رسانه‌های مختلف در ارتباط بوده‌ام بلکه حضور مداوم و همکاری خوب با رسانه‌ها باعث ارتباط بیشتر با مخاطبین و ارائه گزارش به موکلین گردیده و برای انجام فعالیت‌های نمایندگیام سهولت بیشتری ایجاد کرده است.
- پیگیری امور موکلین در سمت وکیل مردم در خانه ملت به نظر ما مهمترین وظیفه شماست. در خصوص نامه‎ها و مطالباتی که از قوه مجریه و زیر مجموعه‎های آن دارید تا چه حد پیگیر هستید؟ خود بهتر دانید که نوشتن نامه و درخواست و مطالبات کار سختی نیست و آن چه مهم است پیگیری تا به نتیجه رساندن آن است.
* پیگیری یکی از موارد بسیار مهم و کلیدی در موفقیت یک نماینده می‌باشد خوشبختانه در دفتر امور جمعی اینجانب در تهران و مهاباد چهار نفر کار می‌کنند که وظیفه پیگیری و یادآوری مسائل مهم و کلیدی را به عهده دارند، خوشبختانه دارای سیستم بایگانی و ثبت دفتری بسیار خوبی در دفتر تهران و مهاباد هستیم و از آن طریق نامه‌های مهم و تأثیرگذار را تا حصول نتیجه نهایی پیگیری می‌کنم.
- انتظارات مردم حوزه انتخابیه خود را تا چه حد معقول می‎دانید و در کل ارزیابی شما از درک عمومی نسبت به وظایف نمایندگی چیست؟
* ببینید وظایف اصلی هر نماینده در درجه اول قانون‌‌گذاری و نظارت است و معمولاً بیشتر آحاد جامعه از نمایندگان مجلس انتظارات بیشتری غیر از موارد فوق‌الاشاره دارند از طرفی با توجه به اینکه نمایندگانی که از شهرهای کوچک و به عنوان مدیران قبلی دستگاه‌های اجرایی به مجلس راه پیدا می‌کنند و با عنایت به مشکلات بیشتر در حوزه‌های انتخابیه کوچکتر انتظارات مردم در حوزه‌های دیگر نیز وجود دارد بنابراین نماینده مردم به منظور خدمت بیشتر به محرومین و حفظ جایگاه اجتماعی خود ناچاراً علی‌رغم کمبود وقت مجبور به پیگیری امورات دیگری که از وظایف اصلی نماینده نیست، می‌باشد.
- شما از نمایندگانی هستید که مشکلات شهرهای همسایه و حتی شهرهای دور از مهاباد را نیز پیگیری می‏کنید. آیا نمایندگان آن شهرها فرصت پیگیری امور موکلین خود را ندارند یا مردم به آنها مراجعه نمی‎کنند؟
* براساس اصول صریح قانون اساسی از جمله اصل 84 هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول بوده و حق دارد در مسائل داخلی و خارجی کل کشور نظر بدهد. اینجانب در تعدادی از شهرستان‌های استان قبلاً مدیر جهاد کشاورزی بوده‌ام و مسئولین فراکسیون نمایندگان اهل سنت مجلس را نیز به عهده دارم، دیدگاه من این است که نماینده مجلس باید بیشتر در دسترس مردم باشد بنابراین همه روزهایی که مجلس جلسه علنی و یا جلسه کمیسیون دارد اینجانب در دفتر ملاقات با مردم نیز حضور دارم بنابراین در دفتر ارتباطات مردمی اینجانب هیچ محدودیتی از نظر زمانی وجود ندارد مگر اینکه در حوزه انتخابیه باشم که آنجا نیز در دفتر و هم در منزل شخصی که دارای فضای مناسبی است در خدمت مردم بوده و هستم، علی‌رغم اینکه بیشتر نمایندگان استان و سایر شهرهای دیگر فعالیت خوب و قابل تقدیری دارند ولی به دلیل حضور بیشتر اینجانب در دفتر ملاقات معمولاً اگر نمایندگان محترم حوزه‌های انتخابیه دیگر در مجلس حضور نداشته باشند به اینجانب مراجعه می‌کنند. ضمن رسیدگی به امور مردم حوزه خویش به سایر حوزه‌ها از جمله شهرهای اهل سنت کشور و مشکلات مردم این مناطق رسیدگی می‌کنم و تا حالا در بیشتر این مناطق حضور فیزیکی داشته و از نزدیک مشکلات آنان را مشاهده و پیگیری کرده‌ام.
- اختلافات شما و شورای شهر و شهرداری مدتی مدید نَقل و نُقل هر محفلی در مهاباد بود. لطفاً شفاف و با پرهیز از تعارفات معمول بفرمایید اساس این اختلافات به چه علت، روند آن و منتهی به کجا شد؟ فکر نمی‎کنید دود این اختلافات تنها و تنها به چشم مردم مهاباد خواهد رفت؟
* همچنانکه بارها در سایر رسانه‌ها عرض کرده‌ام یکی از وظایف مهم هر نماینده نظارت بر دستگاه‌های اجرایی است از اوایل شروع مجلس گزارشات مکرری در رابطه با مناقضات محوری در شهرداری مهاباد، جذب و بکارگیری غیر قانونی افراد و اقوام و نزدیکان تعدادی از اعضای شوراها و شهردار مهاباد، دریافت مبالغی از مردم در قالب خودیاری، تخریب اراضی دولتی و کانال‌های کشاورزی، سهل‌انگاری در صدور پروانه ساخت اراضی قولنامه‌ای، تبدیل فضاهای سبز شهری به مجتمع‌های تجاری و مسکونی و ده‌ها مورد دیگر به اینجانب گزارش گردید بعد از بررسی‌های انجام شده متوجه شدم که تخلفاتی انجام شده و در حال انجام است، ناچاراً از بعد نظارتی وارد شده و تحقیق و تفحصی از عملکرد شوراها و شهرداری‌های بالای 100 هزار نفر جمعیت را به مجلس پیشنهاد کردم و بیش از 70 نفر از نمایندگان مجلس امضاء کردند و هیئت کمیسیون شوراهای امور داخلی مجلس برای این منظور در مهاباد حضور پیدا کردند و موضوع را بررسی کردند، هیأت‌هایی از بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات کشور، بازرسی ویژه ریاست جمهوری و وزارت کشور در شهرستان مهاباد مستقر شدند و موارد گزارش شده را بررسی کردند که ضمن جمع‌آوری اطلاعات از دبیرخانه شهرداری مهاباد جهت ادامه بررسی موضوع در تهران پیگیری شد و نهایتاً رئیس محترم کمیسیون شوراهای مجلس طی نامه‌ای ضمن تأیید تعدادی از تخلفات گزارش شده پیشنهاد طرح تعلیق شورای مهاباد و اخراج دو نفر از اعضای شورای اسلامی را به وزارت کشور اعلام کردند و پرونده شهرداری مهاباد در دادگستری مطرح گردید. در حال حاضر از طریق دستگاه‌های نظارتی پرونده مذکور در شعبه‌های مختلف قضایی در حال بررسی است از جمله در شعبه 4 دیوان محاسبات و همچنین شعبه 104. شعبه 4 دادگاه محترم جزایی ارومیه شهردار مهاباد را به دلیل تخلف انجام شده به یکسال حبس تعزیری محکوم نموده‌اند که برای اجرا به وزارت کشور ابلاغ شده و پرونده تعدادی از اعضای شورای شهر مهاباد نیز در شورای حل اختلاف استانداری استان آذربایجان غربی در حال پیگیری است و در صورت قطعی شدن سایر پرونده‌ها انشاءالله نتایج به اطلاع عمومی خواهد رسید.
در نهایت می‌توان گفت این حرکت نظارتی نه تنها در مهاباد بلکه در بیشتر شهرها باعث گردید که کسانی که از چارچوب مقررات خارج شده و قوانین و مقررات را به خوبی رعایت نمی‌کردند در مسیر قانون قرار گرفته و جلوگیری از حیف و میل بیت‌المال که از وظایف شرعی و قانونی هر شهروندی می‌باشد از نتایج حرکت‌های نظارتی است. این امر نه تنها هیچ ضرر و زیانی برای مردم نداشته بلکه باعث خوشحالی و رضایت‌مندی مردم و جلوگیری از ضایع شدن حق و حقوق مردم خواهد شد.
- معمولاً در گفتگو با مسئولین اجرایی چه انتخابی چه انتصابی طبق روال کردپرس، از آنها می‎خواهیم به عملکرد خود نمره بدهند. شفاف و به دور از این پاسخ که «مردم خود بهتر دانند» با اعتماد به نفس بفرمایید از 100 چه نمره‎ای به عملکرد سی و چند ماهه‎تان در مقام نمایندگی مردم شریف و با فرهنگ مهاباد در مجلس شورای اسلامی ایران می‏دهید؟
* بله علی‌رغم مشکلات و تنگناهای یک نماینده، من سعی کرده‌ام تمام وقت موجود کاری خود را صرف پیگیری امور مردم نمایم و با مردم باشم و ذره‎ای از امورات آنها غافل نباشم. از کلیت 100 امتیار عملکرد به خود نمره 90 می‎دهم.
 
منبع:

خبرگزاری کرد پرس :: Kurdpress News Aganecy

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   |