شهرستان مهاباد ( موکریان )

مهاباد سرزمین مردم ماد

مهاباد، قطب آتي فوتبال آذربايجان غربي

مهاباد - شهرستان مهاباد، با حركت رو به جلوي خود در رشته ورزشي فوتبال از اين پتانسيل برخوردار است كه به قطب فوتبال آذربايجان غربي تبديل شود.
به گزارش خبرنگار ايرنا، مهاباد با داشتن استعدادها و پتانسيل هاي بسيار مستعد در اين رشته ورزشي و از سوي ديگر حمايت و پشتيباني بي دريغ مردم و مسوولان آن مي رود تا در آينده اي نزديك به مهمترين قطب فوتبال آذربايجان غربي تبديل شود.
اوج فوتبال مهاباد در چند دهه اخير در سال جاري به وقوع پيوست به طوريكه افتخارات كسب شده توسط تيم هاي فوتبال مقاطع مختلف اين شهرستان همگان را به تحسين وا داشت.
در سال جاري، تيم 'مقاومت مكريان' مهاباد با حضور قدرتمند خود در رقابت هاي ليگ دسته سه باشگاه هاي كشور در گروه چهارم اين مسابقات، مهاباد توانست حضور پرفروغ يك تيم باشگاهي را در ليگ دسته سه فوتبال به نمايش بگذارد.
اين تيم، هم اكنون پس از پايان نيم فصل نخست با كسب 18 امتياز در جايگاه اول گروه خود قرار گرفته است.
تيم فوتبال 'كيوان مرغ' مهاباد، نيز با حمايت خوب بخش خصوصي توانست امسال مقام نخست مسابقات ليگ برتر فوتبال آذربايجان غربي را به خود اختصاص دهد.
اين تيم، با كسب اين موفقيت توانست به عنوان دومين تيم مهابادي جواز حضور در مسابقات ليگ دسته سه باشگاه هاي كشور را به دست آورد.
اين تيم با موفقيت هاي خود در چند سال اخير، به عنوان يك باشگاه تازه تاسيس، نشان داد كه حمايت يك اسپانسر خوب از بخش خصوصي در موفقيت تيم هاي ورزشي تا چه اندازه از اهميت برخوردار است.
در زمان حاضر از استان آذربايجان غربي، تنها تيم هاي مكريان مهاباد، 'شمس' خوي و 'چي چست' اروميه در ليگ دسته سه باشگاه هاي كشور حضور دارند كه با راهيابي تيم كيوان مرغ به اين رقابت ها، شمار تيم هاي حاضر در اين ليگ به چهار تيم افزايش پيدا كرد كه نيمي از آنها از شهرستان مهاباد هستند.
در همين حال، امسال تيم فوتبال 'پرسپوليس حاجي خوش' مهاباد نيز توانست مقام قهرماني مسابقات ليگ دسته يك آذربايجان غربي را به دست آورده و با اين قهرماني به مسابقات ليگ برتر استان راه پيدا كند.
با راهيابي اين تيم به مسابقات ليگ برتر استان، شمار تيم هاي مهابادي كه جواز حضور در اين رقابتها را گرفتند به سه تيم افزايش پيدا كرد.
تيم پرسپوليس حاجي خوش، همچنين امسال توانست در مسابقات ليگ برتر روستايي آذربايجان غربي به مقام قهرماني دست پيدا كرده و به عنوان نماينده آذربايجان غربي جواز حضور در رقابت هاي ليگ مناطق روستايي كشور را نيز به دست آورد.
در رده پايه نيز، فوتبال مهاباد جايگاه ويژه اي را در آذربايجان غربي به خود اختصاص داده است.
تيم فوتبال جوانان مهاباد، امسال در مسابقات استاني در منطقه جنوب توانست به مقام نخست رسيده و در صورت موفقيت در رقابت با قهرمان شمال استان جواز حضور در رقابتهاي قهرماني جوانان كشور را كسب كند.
تيم فوتبال جوانان مهاباد پارسال هم به عنوان نماينده فوتبال آذربايجان غربي در مسابقات قهرماني كشور حضور موفقي داشت.
در رده نوجوانان نيز، تيم مهاباد تاكنون خوش درخشيده و توانسته در سال گذشته با كسب مقام قهرماني آذربايجان غربي به عنوان نماينده اين استان در مسابقات قهرماني كشور حضور يابد.
در سال جاري نيز اين اميد مي رود كه تيم نوجوانان مهاباد كه امسال در قالب دو تيم الف و ب در قابت هاي استان حضور خواهد داشت، بتوانند مقام قهرماني خود در سال گذشته را تكرار كند.
مسابقات فوتبال باشگاه هاي مهاباد، هم اكنون در دو دسته برگزار مي شود كه در دسته برتر امسال با حضور 11تيم برگزار شد و تيم فوتبال مكريان جوان مهاباد توانست با قهرماني در اين رقابت ها جواز حضور در رقابت هاي فوتبال زيرگروه استان را كسب كند.
در رقابت هاي دسته يك مهاباد نيز، 11تيم امسال حضور داشتند كه در اين رقابت ها تيم 'قره قشلاق' توانست به مقام قهرماني دست پيدا كند.
همچنين در فوتسال، نخستين دوره رقابت هاي فوتسال مهاباد با حضور 12تيم امسال برگزار و تيم هاي 'ديار' و 'روزمان'، توانستند به طور مشترك، مقام نخست را به خود اختصاص دهند.
هم اكنون، در مسابقات زيرگروه فوتسال استان آذربايجان غربي، سه تيم و يك تيم نيز در رقابت هاي ليگ دسته يك آذربايجان غربي از مهاباد حضور دارند.
در بخش كميته داوران اين شهرستان، هم اكنون 10 داور فعال وجود دارد كه با درجه هاي يك و دو و ملي در حال قضاوت مسابقات فوتبال اين شهرستان و ليگ هاي دسته يك و برتر استان و قهرماني جوانان و نوجوانان كشور هستند.
هيات فوتبال مهاباد كه در سال هاي اخير به عنوان يكي از هيات هاي فعال در استان شناخته شده در كسب اين موفقيت ها توانسته است نقش اساسي را ايفا كند.
اين هيات، در كنار توجه به مسابقات بزرگسالان، در رده هاي سني مختلف نيز فعاليت خوبي داشته و توانسته است با تشكيل مدارس فوتبال در مقاطع مختلف سال، استعدادهاي خوبي را در اين رشته ورزشي به جامعه فوتبال معرفي كند.
يكي از اقدام هاي مهم هيات فوتبال مهاباد، اجراي طرح استعداديابي نوجوانان زير 14سال در اين رشته بوده كه توانسته با شناسايي استعدادهاي برتر، آنها را در قالب تيم هاي نوجوانان سازماندهي و امسال از آنها در رقابت هاي استاني بهره گيرد.
رييس هيات فوتبال آذربايجان غربي معتقد است: آنچه در موفقيت تيم هاي فوتبال مهاباد در رده هاي مختلف تاثير گذار بوده توجه جدي مسوولان اين شهرستان به مقوله ورزش به ويژه در رشته فوتبال و تلاش مجموعه همكاران تربيت بدني و هيات فوتبال اين شهرستان در برنامه ريزي مناسب براي توسعه اين رشته بوده است.
'عزير حافظي'، افزود: در اين زمينه، هيات فوتبال استان آذربايجان غربي نيز سعي داشته در چند سال اخير مركزيت فوتبال را از مركز استان به شهرستان ها انتقال دهد كه يكي از نتايج مهم اين تصميم شكوفا شدن اين رشته در مناطقي نظير شهرستان مهاباد است كه استعدادهاي بسيار خوبي در رشته فوتبال دارد.
وي گفت: با توجه به فراهم بودن بستر لازم براي توسعه فوتبال در مهاباد، هيات فوتبال آذربايجان غربي تصميم گرفت نخستين دوره كلاس مربيگري B آسيا را به ميزباني اين شهرستان برگزار كند كه تاكنون برگزاري چنين دوره اي نه تنها در شهرستانها حتي در مركز استان نيز سابقه نداشته است.
رييس اداره تربيت بدني مهاباد نيز مي گويد: پيشرفت فوتبال اين شهرستان در گرو اتحاد و همدلي تمام دست‌اندركاران، مسوولان و صاحبنظران، بهره گيري از مربيان مجرب و دوره ديده، تلاش اعضاي هيات فوتبال اين شهرستان و حمايت خوب اسپانسرها در اين رشته ورزشي حاصل شده است.
'ابراهيم باپيرآقايي'، موفقيت هايي كه رشته فوتبال در يك سال اخير به دست آورده را در تاريخ فوتبال شهرستان مهاباد بي سابقه خواند.
وي، توسعه فوتبال در رده‌هاي سني پايه، ارتقاي سطح دانش مربيان، داوران و برگزاركنندگان مسابقات و توسعه باشگاهها را از مهمترين اهداف اين اداره در آينده عنوان كرد و افزود: تمام تلاش مسوولان و دستاندركاران فوتبال مهاباد حفظ اين جايگاه و ارتقاي آن در سطح ملي است.
رييس هيات فوتبال مهاباد معتقد است: توجه به مقطع پايه و ايجاد مدرسه فوتبال در مهاباد در چند سال اخير از اولويت هاي مهم هيات فوتبال اين شهرستان بوده به گونه اي كه شماري از فوتباليست هاي اين شهرستان حتي شايستگي حضور در تيم هاي بزرگ كشور را نيز دارا هستند.
'سليمان نايب'، گفت: توجه به مقاطع پايه نقش مهمي در توسعه فوتبال اين شهرستان داشته به گونه اي كه شماري از استعدادهاي خوب فوتبال در رده هاي جوانان هم اكنون در تيم هاي مطرح اين شهرستان حضور پيدا كرده اند.
وي افزود: علاوه بر اين، در زمان حاضر، شهرستان مهاباد از وجود بالاترين مربيان اين رشته ورزشي در سطح استان بهره مي گيرد كه اين امر نيز به پيشرفت فوتبال در اين منطقه شتاب خوبي داده است.
نايب اضافه كرد: هم اكنون بيش از يكهزار و 500 نفر ورزشكار فوتباليست به صورت كاملا' سازمان يافته در مسابقات مختلف فوتبال اين شهرستان در دسته هاي مختلف حضور دارند.
همچنين دبير هيات فوتبال مهاباد ، موفقيت تيم هاي فوتبال اين شهرستان در مسابقات مختلف را نتيجه برنامه ريزي منظم و برگزاري مرتب و هماهنگ بازيهاي باشگاه هاي اين شهرستان در رده هاي مختلف عنوان كرد .
'منصور شاوله'، بكارگيري مربيان مجرب در راس تيم هاي فوتبال اين شهرستان را از ديگر دلايل موفقيت تيم هاي مهابادي بيان كرد و افزود: در زمان حاضر 11مربي فوتبال با مدرك درجه C آسيا در اين شهرستان وجود دارد كه نقش مهمي در پيشرفت اين رشته ورزشي ايفا كرده اند.
وي اظهار داشت: در آينده اي نزديك با برگزاري كلاس مربي گري درجه B آسيا در اين شهرستان، شماري از مربيان اين شهرستان نيز قادر به دريافت درجه B آسيا خواهند شد كه اين امر خود موفقيتي براي ادامه توسعه رشته فوتبال در اين شهرستان خواهد بود.
خبرگزاری ايرنا
+ نوشته شده در  ساعت   توسط   |